Отже, психологія - це знання про внутрішній світ людини, про закони, що пояснюють його поведінку, різноманітні прояви душевного життя людини.
Відчуття, сприйняття, пам'ять, уява, мислення, мова - це пізнавальні психічні процеси. З їх допомогою людина пізнає світ.
До сфери емоційних явищ відносяться афекти, стреси, тривожність, почуття, пристрасті, настрої та ін. З їх допомогою людина переживає своє ставлення до тих чи інших предметів і подій світу.
До психічних явищ відносяться мотивація, увага, інтерес, рівень домагань, прагнення, прийняття рішень, вольове зусилля, самоконтроль, самовладання. З їх допомогою людина регулює свою діяльність, свій вплив на навколишній світ і на себе самого. Різні стани, такі як натхнення, втома, адаптація, напруженість, фрустрація змінюють перебіг психічних процесів протягом певного проміжку часу, активізують або гальмують їх, надають їм особливий якісний відтінок.
Темперамент, характер, здібності, обдарованість, наполегливість, фанатизм, егоїзм надають своєрідність психічного життя кожної людини. До психічних властивостей людини відносяться її рівень домагань, уявлення про самого себе, самооцінка і самоповага. Багато психічних явищ характеризують міжособистісні відносини людини, такі як сумісність, конформність, симпатія, дружба, любов, конфлікти, психологічний клімат.
Психічні явища бувають усвідомлені і неусвідомлені. Свідомість - це сукупність психічних явищ, в яких людина може дати собі звіт. Коли людина перебуває у свідомості, вона усвідомлює себе, свої думки і почуття, тобто може дати звіт в тому, що з нею відбувається. Існує і велика група неусвідомлюваних психічних явищ.
Існує феномен, коли людина бачить те, що звикла бачити, і не бачить того, що не є об’єктом її бажань, інтересів і іншого. Так, кожна людина живе в своєму відображенні світу. За фактом світ один на всіх, він не може бути різним. Однак люди на нього по-різному дивляться, накладають на нього свої бажання, страхи та інше, що робить один і той же світ здається різним людям неоднаковим.
Ілюзія сприйняття досить цікава тема, в основі її лежить те, що наше сприйняття недосконале і іноді ми бачимо зорові образи, чуємо звуки, відчуваємо смак і запахи не такі, якими вони є насправді. Наш головний мозок будує спотворені образи реальності, він здатний створювати видимість того, чого не існує в дійсності і в той же час не помічаємо очевидне. Думаю кожен з нас спостерігав якесь явище, навіть знаючи, що воно неможливо.
Отже, ілюзія сприйняття являє собою не зовсім адекватне відображення властивостей предмета або нього самого при сприйнятті. Це може бути будь-якої сірий предмет, який при приміщенні його на темний фон виявляється більш темним, ніж при розміщенні його на абсолютно чорному тлі.
Хорошим прикладом є всім відома ілюзія. Ми знаємо, що рейки на залізниці паралельні і знаходяться на певній відстані одна від одної. Тим не менш, якщо дивитися вдалину, ми бачимо, що вони до горизонту нібито сходяться.
Найбільш вивченими з усіх зараз є саме зорові "омани" або оптико-геометричні. Коли ми дивимося на двомірне зображення, співвідношення деяких його фрагментів дуже спотворюються, і ми сприймаємо малюнок зовсім не так, як він зображений. Причини можуть бути закладені як у нашій пам'яті (на підставі минулого досвіду сприйняття), так і в особливостях будови наших очей і швидкості їх рухів (лівого і правого нарізно).
Існує багато прикладів природних ілюзій, більшість з них стосується іррадіації. Так, наприклад, якщо розглядати на великій відстані квадрати білого і чорного кольору, то білі малюнки сприймаються людиною більш великими, при тому, що в реальності на рисунках геометричні фігури однакові. Причому, дослідники давно помітили, що при збільшенні відстані до картинки, ілюзія посилюється - це і є іррадіація.
Наступний вид ілюзії виникає після розглядання специфічних контрастних зображень. Справа в тому, що наші очі адаптуються до сприйняття цих зображень, після чого зорові відчуття у звичайних умовах протягом декількох секунд є невірними. Дивіться на спіраль лампочки протягом 30 секунд, а потім переведіть погляд на порожній квадрат праворуч. Лампочка зажевріє!
Перегляньте презентацію " А що бачите ви?"
День кмітливості.
Девіз дня : " Я мислю, отже, я існую"
Сьогодні робимо гімнастику для мозку і тренуємо свою увагу, пам'ять і мислення .
День пізнання
Девіз дня : " Пізнай себе та інших".
Самопізнання – дослідження, пізнання самого себе. Самопізнання – найважливіша з умов, яка спонукає змінювати свій стан на краще. Кожна людина — це унікальне створіння. Вірити у свою винятковість необхідно кожному з нас. Коли людина знає про свої справжні досягнення і недоліки, їй легше домогтися успіху в будь-якій справі, визначити своє місце в колективі, стати кращою.
Характер людини − це індивідуально-своєрідне поєднання суттєвих властивостей і особливостей особистості, що проявляються в поведінці, вчинках, діяльності. Характер багато в чому визначає життя, долю людини. Недаремно народна мудрість твердить: "Посієш вчинок − пожнеш звичку, посієш звичку − пожнеш характер, посієш характер − пожнеш долю".
Люди - частина природи і події в життія людини часто порівнюють із різними природними явищами, циклами. Перегляньте, будь ласка відео про насіння і подумайте про наведену в ньому аналогію.
Пригадайте і знайдіть риси характеру.
Перегляньте відео і подумайте, якби це була людина, то які її риси характеру ви тут побачили.
Емоції і почуття органічно пов’язані між собою, але за своїм змістом і формою переживання вони не тотожні.
Емоція – це загальна активна форма переживання організмом своєї життєдіяльності. Розрізняють прості та складні емоції.
Переживання задоволення від їжі, бадьорості, втоми, болю – це прості емоції. Вони властиві і людям, і тваринам. Прості емоції в людському житті перетворилися на складні емоції і почуття. Характерною ознакою складних емоцій є те, що вони виникають у результаті усвідомлення об’єкта, що викликав їх, розуміння їхнього життєвого значення, наприклад переживання задоволення при сприйманні музики, пейзажу.
Почуття – це специфічні людські, узагальнені переживання ставлення до людських потреб, задоволення або незадоволення яких викликає позитивні або негативні емоції – радість, любов, гордість або сум, гнів, сором тощо.
Світ емоцій людини багатогранний. Емоцій стільки, скільки ситуацій, в яких перебуває особистість. В цілому почуття й емоції змінюються контрастно в таких напрямках:
1) задоволення (приємне переживання);
2)незадоволення (неприємне переживання);
3)подвійне (амбівалентне);
4)невизначене ставлення до дійсності.
Тест “Емоційна врівноваженість” Варіанти відповідей на запитання “так” або “ ні” 1. Чи можеш швидко обуритись навіть з незначного приводу? 2. Чи боїшся ти вивести із себе людину, знаючи, що вона фізично сильніша за вас? 3. Чи можеш розпочати сварку тільки через те, що на тебе не звернули увагу? 4. Тобі подобається їхати на великій швидкості, навіть якщо це пов’язано із ризиком? 5. Коли ти хворієш, чи не дуже захоплюєшся ліками? 6. Чи здатний ти на все для того, щоб отримати те, що тобі дуже подобається? 7. Чи подобаються тобі великі собаки? 8. Чи любиш ти годинами сидіти на сонці? 9. Ти впевнений, що коли-небудь станеш відомим? 10. Чи вмієш ти зупинити себе, коли відчуваєш, що дієш занадто поспішно? 11. Чи є у тебе звичка багато їсти, коли ти не дуже голодний? 12. Чи бажаєш ти заздалегідь дізнатись, що тобі подарують?
Нарахуйте собі по одному балу за відповіді “так” на запитання 2 і 10, та “ні” – на всі інші.
Більше 8 балів. Ви людина надто розсудлива, ваші потреби помірні, а емоції “утримують в залізних шорах”. Але таке жорстоке самоподавлення може привести до поступового накопичення внутрішньої напруги, яка раптово для оточуючих може вирватися назовні з самого незначного приводу. 4 — 8 балів. У вас є почуття міри. Ви тверезо зважуєте свої можливості. Та одночасно дозволяєте собі трохи “ поваляти дурня”, що емоційно оживляє ваше життя. Менше 4 балів. Ви обсолютно безросудні. Вам завжди всього мало, але одночасно ви можете відчувати себе глибоко нещасним через дрібниці. Вам не вистачає розсудливості, ваші емоції попереджують ваш розум. Крім того, ви створюєте навколо себе атмосферу напруженості від якої страждають оточуючих вас людей.
День спілкування
Щодня ми з кимось спілкуємося і цих людей можна віднести до нашого кола спілкування. В залежності від близькості з людьми наша поведінка, спілкування з ними відрізняється. Пройдіть вправу, пригадуючи кола спілкування.
В народі кажуть, що людина з друзями — степ із квітами, а людина без друзів — жменя попелу.
Пригадайте народні прикази і прислів'я про дружбу .
Секрети ефективного спілкування
— Говори так, щоб тебе чули. — Слухай так, щоб зрозуміти, про що йдеться. — Створюй умови для того, щоб ситуація навколо процесу спілкування сприяла комунікації.
Знайдіть усі поняття, що відносяться до ознак ненасильницького спілкування
Перевірте наскільки ви добре знаєте, що таке спілкування .
Спілкування впливає на наше психічне здоров'я. Іноді нам хочеться побути на самоті, іноді, навпаки, розділити з кимось свої думки, переживаня, провести разом час, відпочити. Ми можемо втомитися від надмірного спілкування, від перебування в натовпі, а можемо втомлювати когось. Тому турбуватися про себе та проявляти турботу про інших дуже важливо.
День творчості
Девіз дня: "Відкрий у собі творця!"
Творчість.
Які асоціації виникають у вас із цим словом?
Творчість - це діяльність, в процесі якої ми відступаємо від звичних дій, експерементуємо і створюємо щось нове.
Психологи вивчали творість як особливу діяльність і здібність людини.
За визначенням психолога Еріх Фромма творчість – це здатність дивуватися і пізнавати, уміння знаходити рішення у нестандартних ситуаціях, це спрямованість на відкриття нового і здатність до глибокого усвідомлення свого досвіду.
Узагальнюючи дослідження з проблеми творчості, можна виділити чотири основні напрямки.
Згідно першого напрямку (за Р. Гілфордом) головною особливість творчих здібностей є можливість знаходження багатьох різноманітних ідей з одного джерела інформації. Основними показниками творчого мислення є:
- швидкість – здатність висловлювати максимальну кількість ідей;
- гнучкість – здатність висловлювати широку розмаїтість ідей;
- точність – здатність поліпшувати чи надавати завершеного вигляду своїм ідеям;
- оригінальність – здатність породжувати нові нестандартні ідеї.
Представники другого напрямку (М.Ферсон, К.Тейлор) розглядають творчість як продукт. Вони виділяють 3 основні характеристики творчого продукту : кількість, якість і значущість.
Більшість дослідників проблеми творчості розуміють, що продукт не може бути головним критерієм творчості.
Третя група психологів (Г.Уеллес, К.Кнеллер, Д.Сапп) розглядають творчість, як процес, що складається з п’яти етапів:
- підготовка – свідомий пошук виходу з проблемної ситуації;
- фрустація – у людини виникає відчуття, що вирішення не існує;
- інкубація – людина припиняє свідому роботу над проблемою;
- інсайт – у свідомість проникає вирішення проблеми;
- розробка – перевірка правильності рішення.
Четвертий напрям (гуманістичний) розглядає творчість як здатність особистості. Так, за А.Маслоу, творчість є універсальною характеристикою людини, її невід'ємною сутністю. Творчі здібності притаманні людині від народження. Це природно для людини такою ж мірою, як птахам літати, а деревам - вкриватися листям. Здатність до творчості закладена в кожному з нас.
Отже, творчість - універсальна функція людини, що передбачає всі види саморозкриття. (Написання книг, картин, творів, компонування музики, створення кулінарних новинок, винаходи та відкриття і удосконалення у різних сферах/науках тощо). Творчими можуть бути люди будь-яких професій у своїй діяльності та побуті.
Творча активність, бажано щоденна, позитивно впливає на внутрішній і психологічний стан людини: поліпшується самопочуття, стан здоров'я. Творче самовираження сприяє зростанню впевненості у собі, емоційному розвантаженню.
Упевнена, що зараз ви згадали свої захоплення, хобі та чудовий піднесений настрій, коли ми займаємося улюбленими справами.
Сьогодні пропонуємо розвантажитися за допомогою мандал.
Перегляньте, будь ласка, презентацію
Візьміть листок, намалюйте коло і заповніть його будь-якими образами (геометричні фігури, рослини, абстракції, - малюйте усе, що забажаєте ).
Бажано творити під мелодії, які вам подобаються.
Сьогодні спробуйте малювати мандалу, ввімкнувши це відео "Світ танцюючих мандал".
Дуже поширеним є анти-стрес розмальовки. У тому числі і мандали.
Немає коментарів:
Дописати коментар